Pazar, Nisan 01, 2018

ikigai | hep meşgul kalarak mutlu ol !

Bahar yorgunluğuna, umutsuzluğa, sabahları yataktan zor çıkanlara anahtar bir japon felsefesi.  İkigai.
Kısaca " kendini meşgul ederek, mutlu ol"

Zaten ne varsa şu japonlarda var. Hayatın, basit, kusurlu taraflarını da severek, mutlu olmayı başaran tek millet sanırım.

Bizde işler biraz daha zor tabi.

Siyasi ve ekonomik değişimler direk evimize kadar yansıdığı için ve ne yazık ki hep lüksü, gösterişi,  parayı, şöhreti, şaşayı seven insanların çoğunlukta olduğu bir millet olduğumuz için, ikigai, mikigai hadi "üç de gari" gibi kelimelerle durumu bize anlatmak zor gelebilir.

Ben soluksuz okudum ve şu sıkıntılı zamanlarıma ilaç gibi geldi. 
Bir inceleyin. 

işten eve, evden işe gidip geldiğimiz yoğun kış temposunu yavaş yavaş "geldi bahar ayları, gönlümün şen yayları" şeklinde bir sürece sokma çalışmaları devam ederken, evde eski, kenarlarında hafif kırığı olan ama çok kıymetli çay tabaklarını, dolaptan çıkarıp, duvara asma işi ile meşgul oldum ve mutlu oldum!

işte, tam da bu noktada "ikigai" oldum.

Size de bulaşması için, diledim gitti!

Mutlu kalın, meşgul kalın. He, bir de asla emekli olmayın. Hep çalışın:)


Emel12 yorum:

 1. O son cümleyi bana mı söylediniz? Ama ne yazık ki o yanlışı yaptım ben hem de istemeye istemeye. Yine de boş durmak yok. Başıma saracak bir iş buldum bile. Bu arada resimler de tabaklar da çok iç açıcı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emeklilikte boş kalmayın demek istedim, yoksa ölene kadar kurumsal hayat çekilmez. Kendi adıma:) siz çok şanslısınız demek ki, darısı başımıza.
   Sevgilerimle

   Sil
 2. Emelcim bahar hem kalbine hem evine gelmiş bile.. nasıl güzel olmuş eski tabaklardan duvar panosu güle güle kullan. evet evet hep bir şeylerle uğraşmak, meşgul kalmak işte bu en güzeli..
  mutlu haftalar canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah sebuşum özlem ve hasret doluyum aslında, bakma deliliğe vurdum:)
   öperim canım

   Sil
 3. Dur ben de okuyayım şu ikigai'yi, merak ettim ;) Sure'de bile geçmiyor mu? Boş kaldığında hemen bir işe sarıl.. Ben de onlardanım, çok şükür...
  Ne güzel olmuş tabaklar Emelcim, kırılan kahve fincanlarının boşta kalan tabaklarıyla da ne güzel olur. Ve elbette bu tür proceler en çok senin huzurlu, misler gibi evine yakışıyor canım..
  Baharın bol olsun, öperim çok.. .

  YanıtlaSil
 4. Bilmeden edindiğim bir felsefem varmış meğer ;)

  YanıtlaSil
 5. Çok haklısın Emelcim... Bütün zor süreçlerimi,kendimi meşgul ederek,daha kolay yönetebildim.Senin meşguliyetlerin ise,hem kalp hem göz okşayıcı.Bursa'dan sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 6. Ne güzel ifade etmişsin canım..Bu görseller yine bir Harika..Laf aramızda en çok kıskandığım millet bu Japon’lar...

  YanıtlaSil
 7. Japonların İkigai'si, Danimarkalıların Hygge'si..bizi nasıl görüyorlar acaba dışarıdan, çok merak ediyorum:))
  Yeni birşey öğrendim sayende Emelcim, teşekkür ederim.

  YanıtlaSil