Salı, Mart 11, 2014

Soğuk hava, sıcak renkler
Hani şu ucuz, çin işi malzemeler satan mağazalar var, neredeyse her sokak, her mahallede. "Tahtakale ucuzluk pazarı" diye yazar tabelasında.
Girersin, bakarsın, çok şey var ama hiç bir şey de yoktur çoğu zaman.
Sakın burun kıvırmayın ne olur! Bazen inanılmaz şeylerde buluyorum ben oralarda. Bu mavi şişe mesela.
Nerede satılır ki başka?
Ben hiç bir yerde görmedim, yabancı internet siteleri dışında. 
Ya da bu pastel renkli kepçe.
Fiyatı 2.5 lira, taş çatlasın 5 liraya neler var daha.
Harikalar diyarı memleketimin, çin mucidi üreticilere verdiği önem neticesinde, her sokakta bir çin işi mağaza. Ayakkabı kutusu dolusu para verip! aldığınız markaların etiketlerine bir bakıverin zahmet olmazsa,
"Çin de üretilmiştir" yazmayanı yoktur çoğunlukla.
Yerli, üretici mi kaldı, ürettilerde biz mi almadık?
Günün sorusu.
Bulun cevabı.
Yarın sınav yapacağım bu konudan.
Emel,
Otur.
Sıfır!


6 yorum:

 1. Ben her zaman "bir milyoncu" tipli dükkanları turlarım... Dekorasyon merakımdan değil ama evde kullanılan abidik gubidik gerekli şeyleri bulabiliyorum. Turlamak lazım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haha:) abidik gubidik dedinde, rahmetli dayım çok kullanırdı bu lafı. Ivır zıvır herşeye abidik gubidik derdi.
   Sende bendensin desene. Bende çok severim oraları gezmeyi.

   Sil
 2. Emel çok hoşsun ne sıfırı, güzel bir konuya değinmişsin otur beş....benim notum boldur.
  Bu çin zulmünden bende şikayetçiyim.Her yer onlarla dolu o yüzden hiç bir seyin eski kalitesi yok..
  Ama engel olamıyoruz tabii , her yanımızı sarmalarına.
  Haklısın benimde ummadığım yerlerden ummadığım çok şey bulmuşluğum vardır.Önemli olan zevk ,sende zevkli olduğunu bir kez daha ortaya koymuşsun
  O dükkandan böyle güzel bir parça bulmuşsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hocam senin notun bol biliyorum, kepçesi büyük olan hocanın notu kıt olmaz.:) Bak şimdi uydurdum senin için. Hani senin porsiyonlar biraz büyük ya o nedenle, tariflerinde bakıyorum, 1 değil 2 ölçek falan koyuyorsun:)))
   kekler falan kocaman kabarık, pastalar keza...

   Sil
  2. Emel, aynen öyle elim aza gitmiyor.Analizine bayıldım.

   Sil
 3. Merhaba,
  Ara ara gelip baktığım güzel fotoğraflı bir blogunuz var...Fotoğrafları güzelleştirecek ürünler bulmada gerçekten mahirsiniz..Bu kepçeyle şişe de onlardan ...Ah keşke o güzelim sardunya çiçeğini-üstelik daha açamamış tomurcuğuyla- koparıp da konu mankeni yapmak yerine saksısıyla dahil edebilseydiniz kadraja..
  Çin malına gelince....aman orada durun...Evet bir çok ünlü markada ürünlerini çinde üret-tir-iyor..ama bunun nedeni sadece ucuz işçilik...yoksa kaliteli çin malı değil....Yani malzemeyi kendileri sağlayıp sadece üretimi orada yaptırıyorlar..Nasıl ki Türk malının kalitesizi-evimize, mutfağımıza asla sokmayacağımız- varsa... çinden gelen 1 liralık ürünlerin çoğu da öyle...Haberlerde duyuyor olmalısınız kanstrojen madde içerdiği için piyasadan toplanan uzak doğu ülkelerinden gelen-çin de dahil-çocuk oyuncaklarını ,tekstil ürünlerini..Tamam şişe çok estetik..kepçe iç açıcı rengiyle çok masum duruyor ama...eminmisiniz onun da içindeki çilekler kadar hormonlu olmadığına...
  Sizin gibi temizlik detarjanını evde yapacak kadar kimyasala karşı bir sağlıkçının içeriğini bilmeden sadece görünüşüne bakarak ucuz bir mala methiyeler düzmesine üzüldüm..
  Umarım can sıkmadım...umarım kırıcı olmadım..

  YanıtlaSil