Çarşamba, Nisan 02, 2014

Evde Doğal ve Nötr Dokular

 

Evimde, hiç bir zaman çok fazla renk olmayacak benim, bunu biliyorum. 
Aradan, muzipçe sırıtan bir sarı, bir mavi, bir kırmızı, belki de yeşil ve çoğunlukla pastel pembe olacak doğal tonların yanında. 
Neden bilmiyorum, çok fazla renk beni yoruyor. 
Mesela turuncu koltukları olan arkadaşımın evinden çok yorgun geliyorum.
Duvarlarını, çok koyu bir renge boyayan bir diğerinde uykum geliyor.
Göz kapaklarım ağırlaşıyor.
Hantal, kocaman mobilyalar oldu mu üzerimde hissediyorum, ben mi taşıyorum?
Birine çok yorgunluk veren turuncu, bir diğerine enerji veriyorsa, bana hantal görünen, başkasına zarif geliyorsa,
ben eşyalarında, kişi ile özdeşleşen enerjisi olduğuna inanmayıp ne yapayım?
Mesela, evinize eşya alırken veya  bir eşyayı yerleştirirken, şöyle bir durun karşısında.
Size ne diyor, bir dinleyin. 
"Al beni buradan, şu köşede daha iyiyim" derse, kulak arkası etmeyin.
Taşıyın istediği yere.
"yok burası çok iyi, kalayım böyle" derse, dursun,
Size huzur versin.
Eşya da huzur vermeli,
üzerinize üzerinize gelmeye başladı mı,
ilişkiyi gözden geçirmeli.

Tabure: İkea
Çizgili siyah bardak: Real
Çerçeve: İkea
Hasır Top: İkea
Beyaz Fener: İkea
Lambader: woodworks by Mete


27 yorum:

 1. Ben canlı renkleri çok seviyorum ama zemin hep beyaz yada krem rengi olmalı. O sadeligin içinden fışkıran canlılık bana inanılmaz ilham veriyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet senin evinde bana ilham veriyor. Hele sarı bir sandalyen var, birde sarı geometrik halın. Alıp kacıcam onları:) Bir de melodi sarısı var ki, ona hiç girmeyelim:)

   Sil
 2. Beyaz masayı nerden aldın? Mutfağa buna benzer birşey almaya ihityacım var da?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Masa değil tabure o:) İkea. Masa gibi mi çıkmış? Hay Allah, yanıltmayayım kimseyi...

   Sil
 3. Günaydın Emelciğim!
  Missler gibi aydınlık,huzurlu evinden bize yolladığın selamı aldım. Güzel enerjin hiç tükenmesin e mi?
  Eşyalarla zamanla aramızda bir bağ kuruluyor ben buna inanıyorum,bazı eşyalarımı o kadar çok seviyorum ki değil ev ev oda oda benimle geziyor ,kedi enciği gibi :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma, o bağ hiç kopmasın Nilgüncüm. Bazı eşyalar bende de aynı. Bazen koyuyorum fotolarını zaten. hep göz önünde olsun istiyorum.
   Kedi enciği:) Annemim bana lafı. Hep yanında, eteğinde gezermişim:)

   Sil
 4. Renkleri geçtim, evinde yapay malzemelerden yapılmış eşyası-malzemeleri nerdeyse sıfır olan ender-i nadirattan kişilerden birisiniz. Her seferinde bakıyorum, hep cam, ahşap, bitkiler... Renkler de öyle, doğal, doğanın renkleri hep. Ben renkli odaları çok sevsem de sizinkine baktığımda da "Aslında böyle bir evim mi olmalı?" demiyor değilim. Yaş 26, sanırım eşyalarla iletişimim sıkça değişecek. Umarım aramız fazlasıyla bozulmaz; yoksa hep cüzdanla hem de eşyalarla külahları değişeceğiz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben 26 yaşındayken bu kadar bilinçli değildim Nurser. Bazı şeyleri zaman içinde kattım kendime. Sen ne güzel bu yaşında farkındasın.
   Çok teşekkür ederim.

   Sil
 5. Şu ara neden bilmem bütün ev üstüme geliyor sanki, keşke hepsini değiştirme şansım olsaydı ne iyi olurdu Emel :)
  sadece yer değişikliği ve azcık ferahlasın diye boya yapmak istiyorum, ama bir yandan neden bilmem içimden bir şey yapmak gelmiyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bak bu ara hepimiz aynıyız. Bahar havası çarpıyor gerçekten. Bir saatlik gün uzaması bile nasıl bütün dengeyi bozdu. Geçici, sen gene güzel harika şeyler üretmeye başlarsın yakında. Dinle kendini biraz. Har har hep birşeyler yapacak değiliz. Arada mola lazım.
   Sevgiler

   Sil
 6. Fazla rengi bende sevmiyorum Emel.Ev huzur demek, yormamalı insanı, gün isigi icerde rahatça dolasmalı.Sevgiler

  YanıtlaSil
 7. kesinlikle katılıyorum. eşyaların kişilerle bütünleştiğine . hatta bazı eşyaları sahiplerine benzettiğim bile oluyor. huzur veren evlerde yaşamamız dileklerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet öce yaaa....bende bazen benzetiyorum. Demek yalnız değilmişim bak.

   Sil
 8. Emelciğim:) Tam 59 yıldır ilişkimi gözden geçiriyorum:)) "Beni sakın bırakma" diyorlar... Ben doğmadan evvel annemlerin olan eşyalar bunlar. Annemleri yitirip evlerini kapatınca, kendi eşyalarımı acele evden yollayıp, hepsini eve getirdim. O gün, eski dostlara kavuşmuş kadar mutluydum.:) Sonra mı?:))) Kızlar benimle aynı ruh hali ile büyüdüler. Ben evi kapattım. ( Kuzum Pierre Loti'ye kabul edilene kadar):)) Sonra küçük bir kasabada, bahçe tarımı yapmak niyetim...Eşyalar ne mi oldu?:)) Kızlara böldüm. Bir grubu büyüğe, bir grubu küçüğe...Şimdi o eşyalar, yeni sahiplerinde, eskiyi anlatarak ve anımsatarak duruyorlar.:) Böyle delilerde var bilesin diye yazdım.:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haha:) seninki çok uzun süreli bir ilişki olmuş Nilgünüm. Çok severim istikrar denen şeyi. Sende fazlasıyla var zaten.
   Ne iyi etmişsin tabi, eski diye atmak, satmak banada uymaz. Fakat bazı eşyaların negatif enerjiyi çektiğine inanıyorum. O nedenle de dinlemek lazım ruhu biraz.
   Sen deli isen ben onun zır olan kısmındayım:) Zır deli:)))
   Çok sevgiler,

   Sil
 9. bu ne güzellik, bu ne enerji... her bir fotoğraf karesi sanki farklı bir evde çekiliyor... bayılıyorum!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim Özge! Nasıl parladın sabah sabah içimde:) Çok sağol.

   Sil
 10. seni sen yapan doğal renkler olmasa, beni ben yapan pastel renkler ve beyaz olmasa, diğeri turuncuyu sevmese hepimiz aynı olurduk birbirimizden de farkımız kalmazdı herhalde, ama bir yuvaya kişilik kazandıran içinde yaşayanlar, sen oraya çalıdan bir top koymasan, evini yıldızlarla ve harflerle donatmasan nereden bilicem ben bu Emel'in evi :D anladık mı birbirimizi? güzel bir enerjin var ve o enerjinin kişilik kattığı güzel bir yuvanız var, iyi ki var, tü tü Maşallah <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hay ağzına sağlık.
   Çok teşekkür ederim Ahucum, hepimiz için alıyorum bu güzel dileklerini ve kocaman AMİN.

   Sil
 11. Emel hangi renkleri sevdiğim o anki ruh halime göre tutarsızlık gösterse de genelde açık tonlara gidiyor elim, eşyalarda az çoktur demiştin bir yazında aynı fikirdeyim sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sende genelde soft renklerdesin. Arada benimde aklımı başımdan alan desenler ve renkler oluyor. Onlarda olmazsa fena olur zaten:)
   Hayattan rengi alıni geriye ne kalır ki!!! değil mi:)

   Sil
 12. beyaz evet yıllarca hiç sıkılmadan kullanılabilecek bir renk dimi! ne zaman özenip renkli bir şey alsam ondan çok çabuk sıkılıyorum ama beyaz olunca iş değişiyor, sende aslında beyazın yanına yakıştırdığın diğer objelerle onlara renk veriyorsun ve çokta iyi yapıyorsun..öperim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sebuşum, seninde evinde mesela, genelde toprak tonlar hatırlıyorum fotolardan. Sende seviyorsun, sadeliği, yalınlığı. Ama senin kızlar..ah o dünya güzelleri...bırak her yeri pembe-mavi boyasınlar. Çocuklara renkleri sonsuz sunmak lazım zaten. Alp te mesela biliyorsun, kol saati kırmızı, poları turuncu, çantası civit mavi, pantalonu yeşil:)

   Sil
 13. Yanıtlar
  1. birinci ben miyim yani:)))
   oleyyyyyyy....
   ŞAKA
   çok teşekürler deeptonum, sade derinim:

   Sil
 14. Evet aynen huzur ve ferah, aydınlık gibisi yok. İÇimi açtın. Bu arada nasa yenimi süper miş. Nereden alındı değişikmiş :) Bunun için seni seviyorum. Farklı şeyleri görmek hoşuma gidiyor.

  YanıtlaSil